top of page
Szukaj

Lek na PESELozę, czyli dlaczego warto ćwiczyć po 50, 60, 70...

Zaktualizowano: 16 sty 2022

Kultura rekreacyjnej aktywności fizycznej w naszym kraju nie ma długiej historii. Sport dla zdrowia i w ramach rozrywki zaczęliśmy uprawiać stosunkowo niedawno. Co za tym idzie - próżno nam szukać tłumów seniorów pośród użytkowników siłowni, boisk itp.

Wraz z dostępnością różnych możliwości treningowych rośnie jednak świadomość populacji w temacie treningu po pięćdziesiątce. I czas najwyższy! Przed postępującą peselozą ratujemy się na siłowniach, salach gimnastycznych, parkach, lasach i w zaciszu własnego domu za sprawą zajęć on-line.


W tym wpisie chciałbym opowiedzieć Wam o najbardziej oczywistych korzyściach płynących z utrzymania regularnej aktywności fizycznej po 50 (pamiętajmy, że 90 też jest po 50).


1. Poprawa stanu zdrowia:

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ aktywności fizycznej na poprawę stanu zdrowia niezależnie od wieku. Regularne podejmowanie aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, choroby układu oddechowego, czy cukrzycę. Ćwiczenia poprawiają ogólną odporność organizmu, która u wielu osób obniżona jest ze względu na sam wiek. Nawet aktywność o niskim natężeniu korzystnie wpływa na stan zdrowia trenującego.


2. Poprawa stanu zdrowia psychicznego:


Pozytywom na zdrowie psychiczne trenujących nie ma końca. W trakcie treningu uwalniamy endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia, dzięki czemu czujemy się bardziej zrelaksowani, szczęśliwi i "lżejsi". Dodatkowo regularna aktywność fizyczna łączona jest z wpływem na poprawę jakości snu, z którym wiele osób w starszym wieku ma problemy.


3. Obniżone ryzyko upadków:


Seniorzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka upadku. Często prowadzi to do ograniczenia zdolności ruchowych, co skutkuje utratą niezależności ruchowej i bycia zależnym od osób trzecich w sytuacjach życia codziennego. Regularna aktywność fizyczna poprawia siłę, mobilność i koordynację ruchową, co bardzo mocno wpływa na obniżenie ryzyka upadków. Punkt ten wydaje się być szczególnie ważny ze względu na wydłużony czas regeneracji u seniorów.


4. Socjalizacja:


Niezależnie od tego czy wybieracie ćwiczenia na siłowni, w grupie nordic walking czy udział w zajęciach on-line, regularne spotkania i ćwiczenia w grupie są świetną okazją do nawiązania nowych znajomości z osobami o podobnych upodobaniach. Badania wskazują pozytywny wpływ socjalizacji na obniżenie ryzyka zachorowań na depresję, poczucie osamotnienia lub braku celu. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie właściwej dla siebie formy aktywności fizycznej.


5. Poprawa funkcji poznawczych:


Regularna aktywność fizyczna jest świetnym i co najważniejsze POTWIERDZONYM sposobem na prewencję demencji, co pozwoli cieszyć się życiem tak długo, jak tylko to możliwe :)Dziś podaję Wam jedynie wierzchołek góry lodowej pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na życie seniorów. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem treningu, a co za tym idzie poprawy jakości własnego życia po 50 serdecznie zapraszam Was do grupy treningowej na fb oraz do platformy treningowej.


Grupa 1:


Lek na PESELozę: grupa bezpłatna, wyzwania, codzienne wskazówki, przykłady ćwiczeń, wzajemna motywacja.


Platforma treningowa:Aktywnie po Zdrowie: platforma płatna, regularne (6x w tygodniu) kilkudziesięciominutowe treningi wzmacniające na różne sposoby organizmy seniorów.Do zobaczenia na treningu!

637 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page